Blok přesunut


Vážení čtenáři. Tento blok byl přesunut na novou adresu http://blok.kurzy-uml.cz. Zde ještě chvíli budou staré články, nové však již vycházejí pouze na novém místě. Prosím, upravte si své záložky.úterý 21. února 2012

Test schopnosti UML nástrojů pracovat s XMI

OMG nedávno provedla test vybraných nástrojů, ve kterém se zaměřila na jejich schopnost pracovat se standardizovaným formátem pro výměnu dat mezi modely (XMI). Celkem se provedlo na 16 testových scénářů v aplikacích firem Atego, IBM, NoMagic, Sodius, SOFTEAM a Sparx Systems (poslední jmenovaný dodává mnou používaný Enterprise Architect).

Předseda skupiny, která se formátem pro výměnu dat zabývá, mj. prohlásil: The ability to interchange models offers the potential to significantly improve productivity, quality, and the long term retention of models. Volně přeloženo s přihlédnutím mezi řádky: test dopadl katastrofálně. Výrobci musí vyvinout ještě mnoho úsilí, než dosáhnou uživateli požadovaného výsledku (totiž aby to fungovalo správně).

Ku dobru všech firem je ale nutné přičíst, že na testu spolupracovaly a všechny chyby, které se v průběhu testu našly, byly opraveny. Současně dodávané verze by tedy všemi scénáři nyní prošly bezchybně.

Důležitější je ale zřejmě ohlášení normativního XMI (Canonical XMI). XMI tak, jak je dnes definováno, nabízí poměrně dost volitelných možností, jak např. element či atribut zapsat. Proto vzniklo normativní XMI, které utahuje popuštěnou uzdu volnosti. Teď už jen, aby to všechny významné nástroje začaly plně podporovat.

Odkazy:

Žádné komentáře:

Okomentovat