Blok přesunut


Vážení čtenáři. Tento blok byl přesunut na novou adresu http://blok.kurzy-uml.cz. Zde ještě chvíli budou staré články, nové však již vycházejí pouze na novém místě. Prosím, upravte si své záložky.čtvrtek 17. října 2013

Kreslete od ruky

S devátou verzí Enterprise Architecta přišla jedna drobnost, která se mi osvědčila při vyjednávání požadavků se zadavateli. Ti totiž nemají rádi technické výkresy, a co si budeme povídat, např. diagram tříd jím víceméně je. Celý dojem z obrázku se však rázem změní, když je nakreslen od ruky. Zadavatelé tleskají, zadavatelky jihnou a vy máte jejich podporu. Jak tedy kreslit od ruky? Odpověď je jednoduchá: nijak! Stačí totiž jen zaškrtávat.

Jako ukázku vezmu diagram, který jsem již použil v článku o stereotypech a barvách:


Ono tomu není z pohledu rozvržení moc co vytknout, ale co kdybychom si tentýž diagram zobrazili stejně, jako jsme jej kreslili např. na bílou tabuli (whiteboard) při některém sezení se zadavateli?


Případně použili i nějakou barvu?

Celý fígl spočívá v použití voleb Hand Drawn a Whiteboard Mode na záložce Diagram dialogu pro nastavení vlastností diagramu:

Vlastnosti diagramu
Vyzkoušejte si sami nejen v Enterprise Architectu, ale i na vašich zákaznících, pro které mají tyto obrázky nějaký význam. Z vlastní zkušenosti však doporučuji tento test provést na nějakém opravdu jednoduchém diagramu, neboť prvotní nadšení může přispět k přehlédnutí nedostatku v předkládaném návrhu.

Pro úplnost ještě dodám, že diagram může nabýt podobných vlastností hned na začátku, stačí zvolit ten správný typ při jeho vytváření:

Nový diagram