Blok přesunut


Vážení čtenáři. Tento blok byl přesunut na novou adresu http://blok.kurzy-uml.cz. Zde ještě chvíli budou staré články, nové však již vycházejí pouze na novém místě. Prosím, upravte si své záložky.pondělí 7. dubna 2014

Nová verze certifikace OCUP pro někoho zdarma

S novou verzí UML, která je v druhé beta verzi, se na svět dere i změna v certifikaci znalostí tohoto jazyka. S tím přichází ruku v ruce i poměrně výhodná nabídka přímo od OMG (Object Management Group), která má UML pod standardizačním patronátem.

Než se však k tomu dostanu, pojďme si povědět, co se vlastně s UML děje a v nejbližší době dít bude. Upozorňuji, že informace, které zde uvedu, se mohou měnit dle toho, jak se bude vše postupně dokončovat.

Aktuální verze UML nese číselné označení 2.4.1 a je tu s námi od srpna 2011. Je složena ze dvou zásadních dokumentů: infrastruktury a superstruktury. Superstruktura definuje to, co znají především uživatelé UML, tedy např. případ užití, aktivitu, komponentu, třídu a to včetně sémantiky. Infrastruktura je pak jakési podhoubí UML, se kterým pracují víceméně pouze vývojáři UML nástrojů. Připravovaná verze 2.5 má přinést výrazné zjednodušení celého UML jazyka, vyhodit nepotřebné věci a hlavně mít jen jeden jediný dokument (zda je opravdu o zjednodušení, rozeberu v některé v dalších z článků). Zmizí však zásadní věc a to rozšiřování definic UML prvků pomocí importů a spojování balíků, které – přiznejme si – bylo pro začátečníky zajímající se o text standardu poměrně náročné na chápání.

Díky tomu však začnou být některé otázky v testu OCUP (OMG Certified UML Professional) značně mimo mísu (především pro úroveň Advanced). Z tohoto důvodu se společně s novou verzí spustí i nová verze těchto zkoušek pod označením OCUP2. Co přinese nového? Vybírám pár nejzajímavějších bodů.
 1. Původní zkoušky již nebude možné skládat. Dosud získané certifikáty však budou platit nadále, byť budou označovány jako zastaralé.
 2. Budou stále tři úrovně znalostí; první se namísto Fundamental bude jmenovat Foundation.
 3. Platnost certifikátu bude pět let. Osobně si myslím, že tohle by mělo platit u každé zkoušky, včetně těch státních, za které se dávají tituly typu Ing. či Mgr. Na druhou stranu je tady zřejmá potřeba generovat příjmy do pokladny OMG.
 4. Složení požadavků zkoušek bude mírně odlišné. Např. již v té první (Foundation) se vás budou ptát na stavové diagramy (původně bylo až v druhé a třetí úrovni). Totéž platí třeba o některých třídách z oblasti diagramů aktivit (např. SendSignalObject).
 5. V době vydání tohoto článku byly známy jen požadavky pro první úroveň. Prozatím není určeno, kolik otázek již znamená, že jste zkouškou prošli. V původní verzi zkoušky to bylo 57,5 %, což je strašně málo (jistou prestiž by zkoušce dodalo zvýšení tohoto čísla alespoň na 80 %).
 6. První úroveň zahrnuje 15 % otázek z oblasti „proč modelujeme“. Z toho mám trošku obavy, protože může jít o otázky, na které nebude jednoznačně správná odpověď. Ale to je prozatím pouze má domněnka.
A nyní pojďme konečně k nabídce, o které jsem se v úvodu zmínil. Po omezenou dobu (zřejmě jen pouze do konce dubna, možná ještě méně) OMG hledá beta testery, kteří chtějí absolvovat zkoušku úrovně Foundation a to zcela zdarma (no dobře, tramvajenku do certifikačního střediska vám nezaplatí). Pokud zkoušku absolvujete, tak dostanete zdarma možnost podívat se na zkoušku na druhou úroveň. A totéž pak platí pro tu třetí. Pokud navíc jednotlivými zkouškami projdete, dostanete navíc platný certifikát (pozor, musíte je složit od té první; pokud projdete druhou, ale první pokazíte, nebudete mít žádný certifikát). Testování by mělo probíhat od půlky dubna do půlky května. Moc brzy? A co to brát tak, že si zkoušku prostě jen zkusíte? Můžete získat cenné zkušenosti z toho, jak to celé probíhá.

Jistě jste zvědaví, jak se takovým beta testerem stát. Informace získáte na stránce věnované beta verzi zkoušek OCUP 2. Nebudu je tady přepisovat, bez angličtiny stejně zkouškou neprojdete, tak si počtěte. Najdete tam odkaz i na formulář, kterým se do testovacího programu zapojíte. Pokud vás vyberou, dostanete o tom v řádu několika dnů zprávu e-mailem (sledujte případně i složku se spamem). Doporučuji si pospíšit, dokud tu ta možnost je.

Než se pak vrhnete na vlastní zkoušku, jistě se budete shánět po nějakém přípravném materiálu. Kromě vlastního změní druhé bety UML 2.5 dosud nic není. Jelikož je tato informace poměrně nová (cca měsíc), ještě nic nevyšlo. Sám stránky ocup.cz budu postupně upravovat tak, aby odpovídaly OCUP 2, ovšem nebude to hned. Teď ale holt bude nutné vystačit s tím, co je. Mrkněte se na vlastní požadavky zkoušky a pak na seznam níže. Odkazuji se na kapitoly příprav k původní verzi zkoušek, které by vám měly pomoci:
Mno, když na to tak koukám, tak to vlastně vůbec nebude zlé. Budu rád, pokud se podělíte o vlastní zkušenosti.

4 komentáře:

 1. Diky za shrnuti. Jsem jeden ze stastlivcu, kteri byli akceptovani.
  Jenom 2 poznamky:
  - zkousku neni treba slozit uspesne, staci se ji zucastnit a voucher na dalsi poslou (aby nekoho nezmatla formulace "zkouskou projit")
  - stranky odpovidalY OCUP 2 :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za poznámky, v textu jsem to opravil. Formulace ohledně projití je snad již nyní více srozumitelná. Držím palce u testů.

   Vymazat
 2. Ahojte,
  chcem sa "pochvalit", vcera (8.jula 2014) mi dosiel mail z OMG, ze skusku OCUP 2 Foundation beta som bohuzial nespravil.
  Vobec sa tomu necudujem, nakolko som sa skoro nic neucil, ale davam to aj za vinu dlzke toho testu: sustredit sa 270 minut na 216 otazok je podla mna nad ludske sily!
  Uz po 150 otazkach ma tak rozbolela hlava, ze som poslednych 50-60 otazok len cital uplne zbezne a klikal na rychlo co sa mi aspon trocha zdalo spravne ;-)
  Ako beta testerovi mi ponukli discount 20% na retake exam, avsak nemam o to vobec zaujem. Dalsia skuska OCUP 2 Intermediate beta je naplanovana na zaciatok buduceho roka, tak sa necham prekvapit.

  OdpovědětVymazat
 3. Škoda, že to nevyšlo, ale aspoň jste si ověřil, jaké typy otázek se v testu budou vyskytovat.

  V ostrém testu bude samozřejmě otázek méně, tady si chtěli vyzkoušet celý set, který poté ořežou a z nich se pak bude generovat sada cca 80 otázek pro každého kandidáta.

  Kde píšou, že intermediate beta bude začátkem příštího roku? Mně přišla jen informace, že během několika následujících měsíců.

  OdpovědětVymazat