Blok přesunut


Vážení čtenáři. Tento blok byl přesunut na novou adresu http://blok.kurzy-uml.cz. Zde ještě chvíli budou staré články, nové však již vycházejí pouze na novém místě. Prosím, upravte si své záložky.středa 27. srpna 2014

Drobná schizofrenie v certifikaci znalostí UML

V současné době vládne jakési dvojvládí na trůnu certifikace znalostí UML. Původní OCUP (OMG Certified UML Professional) se skládá ze tří úrovní: Fundamental, Intermediate a Advanced a odpovídá metamodelu do verze 2.4.1. Nová verze zkoušek, tj. OCUP 2 se skládá také ze tří úrovní: Foundation, Intermediate (podmínky zatím nebyly nestanoveny) a Advanced (podmínky zatím nebyly nestanoveny) a odkazuje se na UML 2.5 (ta je ovšem stále v druhé beta verzi, na stránce OMG se však odkazuje na první betu; mají v tom nepořádek).

Co tedy dělat, chcete-li skládat zkoušku? Inu, to záleží na tom, jakou byste rádi měli. OCUP Fundamental již dle prohlášení OMG absolvovat nelze (viz krátká zpráva na webu Pearson VUE). Pokud ji ale máte, můžete ještě po omezenou dobu složit další dvě. Jestliže si zakládáte certifikáty na stěnu, tak máte výhodu, že staré zkoušky platí doživotně. Nemáte-li dosud žádnou zkoušku, musíte již začít již tou novou, tj. OCUP2 Foundation. Ta má platnost pět let od vydání certifikátu. Další dvě zkoušky zatím skládat nelze, neboť nejsou připravené. Údajně se na to pracuje, ale dosud nejsou známy ani požadavky, natož aby proběhlo testování.

A jak je na tom stránka OCUP.cz resp. její podoba v elektronické knize? Ta stále nabízí přípravu pro OCUP Fundamental a OCUP Intermediate. Jestliže se chcete připravit na OCUP2 Foundation, nevěšte hlavu. UML 2.5 sice přináší značné překopání celé struktury metamodelu, ve skutečnosti však v ní pro uživatele vlastně žádné novinky nejsou (jen drobnosti). Takže ze stránek OCUP.cz lze stále studovat a připravit se na zkoušku Foundation. Co si z uvedených stránek načíst, jsem již uvedl v dřívějším článku. Také doporučuji podívat se na to, jak testovací běh zkoušek vypadal.

A na závěr snad pozitivní novinka. Usilovně pracuji na přepracování stránek tak, aby co nejdříve odpovídaly nové verzi zkoušek, tedy prozatím oficiálně vydané OCUP2 Foundation.

Žádné komentáře:

Okomentovat