Blok přesunut


Vážení čtenáři. Tento blok byl přesunut na novou adresu http://blok.kurzy-uml.cz. Zde ještě chvíli budou staré články, nové však již vycházejí pouze na novém místě. Prosím, upravte si své záložky.čtvrtek 3. července 2014

IFML prezentace

Na webu se objevila poměrně samovypovídající prezentace o IFML, kterou nedávno přednesl Marco Brambilla, spoluautor této specifikace. O IFML jsem tu psal již loni, od té doby přišla na svět druhá beta verze a vydání té finální je na spadnutí.


úterý 1. července 2014

OCUP Advanced dokončen

Konečně jsem se téměř před měsícem rozhodl podstoupit poslední certifikační zkoušku z UML, ve schránce jsem v pátek našel obálku s příjemným obsahem.


pondělí 30. června 2014

Chybka v Enterprise Architectu

Po delší době jsem opět sedl k mému připravovanému projektu a testoval nově napsaný kód. Zjistil jsem, že v některých případech nedělá to, co má. Po delší době přicházím na to, že chyba je samozřejmě mezi klávesnicí a židlí, ovšem na straně Sparxu.

Sám mám verzi EA 11, build 1107 (na 64bitových Windows 8.1), ale věřím, že to bude reprodukovatelné i jinde. Co je vlastně tak špatně? Zkuste si to sami:
  1. Nejprve si uložte rozpracovanou práci, abyste o nic nepřišli! 
  2. Vytvořte si diagram a vložte do něj omezení (prvek Constraint). 
  3. Nyní vložte do diagramu jiný prvek, třeba třídu.
  4. Od omezení k třídě udělejte link.
  5. Nyní chytněte konec linku u třídy a přetáhněte jej na omezení (je to sice proti UML pravidlu not_apply_to_self definovaného u metatřídy Constraint, ale EA to přesto umožní).
  6. Teď označte omezení a stiskněte Ctrl+C.
  7. Enterprise Architekt spadne. 

Když jsem si s tím hrál, tak v některých případech (nenašel jsem, v jakých přesně) jsem v tabulce t_object (soubor .eap není nic jiného než accessovská databáze a tak k ní lze přistupovat) objevil nepříjemnou věc a to, že hodnota ve sloupci object_id byla shodná s hodnotou ve sloupci parentid (což je hodně podivné – EA to používá pro vnořování elementů, např. akce do aktivit). To má mimo jiné ten důsledek, že pokud přes OLE Automation přistupujete k datům v Enterprise Architektu, tak v kolekci Package.Elements takový objekt nemáte k dispozici.Reportoval jsem chybu přímo Sparxu, tak uvidíme, jak se pochlapí. Průběžně budu informovat.