Blok přesunut


Vážení čtenáři. Tento blok byl přesunut na novou adresu http://blok.kurzy-uml.cz. Zde ještě chvíli budou staré články, nové však již vycházejí pouze na novém místě. Prosím, upravte si své záložky.středa 28. ledna 2015

Já, UML a rok 2015

Loňský rok jsem se pustil do několika časově náročných projektů současně, což může, doufám, vyústit v relativně dost novinek tento rok. Na čem tedy pracuji?

Přepracování stránek OCUP.cz

Jelikož přišla na svět nová verze UML certifikace, je třeba aktualizovat stránky, aby odpovídaly certifikačním požadavkům. S tím souvisí několik bodů:
  • Přepracování OCUP.cz nejen obsahově, ale zvažuji přechod z Bloggeru na WordPress. Očekávám od toho lepší čitelnost.
  • Stejně tak se na WordPress přesune tento blok.
  • E-knižní podoba stránek OCUP.cz je v současnosti distribuována jako PDF vygenerovaný z wordovského dokumentu. Jelikož jsem milovníkem (La)TeXu a kvalitní sazby, zvážím přechod právě na tento systém (vy samozřejmě budete nadále dostávat PDF dokument). 
Aktualizace přípravy k certifikaci OCUP 2

Elektronické kurzy UML a EA


Rád bych postupně připravoval elektronické kurzy (školení) nejen UML, ale i Enterprise Architekta pro distanční studium, kdy nebudete omezeni konkrétním časem. Sám jsem několik takových kurzů absolvoval jako student a vyhovovalo mi to. K tomu si (prozatím) hraji se systémem Moodle.

Testy UML

Chcete si nanečisto otestovat své znalosti UML? Nebo máte firmu, která chce otestovat uchazeče o práci? Případně se chystáte na certifikační zkoušku z UML a chcete se podívat na některé typické otázky? Pro všechny takové skupiny bych rád připravil odpovídající nabídku. Opět, pro tyto účely zkoumám Moodle.

Školení Enterprise Architecta

V současné době jsem v jednání s jedním školicím střediskem, že připravíme školení nástroje Enterprise Architect jako takového. Mělo by jít o ukázku na uceleném příkladu, kdy si budete moci vše vyzkoušet. Jakmile dojde k dohodě, oznámím to tu včetně termínů.

Vytvoření rozšíření pro EA kontrolující dodržení UML pravidel 

Jak jistě víte, EA není zrovna kabrňák v dodržování pravidel UML. Z tohoto důvodu se snažím vytvořit plugin, který bude vaše modely kontrolovat a zobrazovat nalezené nedostatky. Pro mě je to příjemný návrat o deset let zpět, kdy jsem aktivně programoval a těšilo mě to.

Kus zdrojového kódu rozšíření pro Enterprise Architecta

Jak je vidět z obrázku, dělám to na platformě .NET. Používám C# a Visual Studio .NET 2013 (dříve edici Express, nyní Community; jak na to jste se mohli dočíst v mém článku). Výhodou je, že máte kvalitní a aktuální vývojový nástroj za nulovou cenu. Na druhou stranu pokud předtím 14 let programujete především v Pascalu a poté v Delphi (případně PL/SQL), tak zvykat si na nové prostředí a platformu je docela boj. Naštěstí se mi daří vyhrávat. 
Výsledek kontroly prvků na diagramu
Na obrázku je uvedena současná podoba pluginu. Sice to vypadá už použitelně, ale věřte, že zatím je stále hodně práce přede mnou.

Žádné komentáře:

Okomentovat